O NAS » Historia


 

 

 

 


W Jasienicy, leżącej na szlaku handlowym z Warszawy do Wiednia, powstaje niewielka fabryka. Jej właściciel, Józef Hoffman, jest równocześnie udziałowcem austriackiego koncernu meblowego Mundus. Wiedeński stolarz do produkcji mebli, głównie krzeseł, wykorzystuje technologię opracowaną przez Michaela Thoneta.

 

 


Historia fabryki w Jasienicy oraz firmy Thoneta zbiega się. Akcje rodzinnej firmy Thoneta kupuje Mundus – dotychczasowy konkurent słynnego technologa, i od tego czasu także jasienickie meble sprzedawane są pod znakiem Thonet-Mundus.

 

 


Fabryka dość szybko wznawia produkcję po wojnie, znacjonalizowana zostaje podporządkowywana różnym przedsiębiorstwom, i wreszcie po przejęciu zakładów drzewnych i meblowych w Buczkowicach, Jaworzu i Rajczy usamodzielnia się jako Bielskie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Potem nazwa zostaje zmieniona na Fabrykę Mebli Giętych w Jasienicy. Po wojnie historia fabryki ściśle zaczyna się łączyć z PAGED-em, Państwową Agencją Drzewną – przedsiębiorstwem zajmującym się eksportem drewna, utworzonym jeszcze w 1931 roku przy Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych.

 

 


W Fabryce Mebli Giętych zaczyna pracę architekt i projektant Marian Sigmund, założyciel przedwojennej Spółdzielni Artystycznej Ład. W Jasienicy jest odpowiedzialny za opracowywanie nowych modeli krzeseł i foteli na eksport. Powstaje kilkadziesiąt modeli według jego projektów, wśród nich krzesło oznaczone jako A-5870, wdrożone do produkcji w 1958 roku. Wykonane z giętego drzewa bukowego i profilowanej sklejki; przez połączenie dwóch kolorów i ścięte, pochylone nogi wyróżnia się na tle innych. Robi karierę między innymi w szkołach Wielkiej Brytanii. Dzisiaj wznowiono jego produkcję w wersji limitowanej pod nazwą SIG 1.

 

 


Firma zostaje poddana prywatyzacji. Grupa Kapitałowa Paged S.A. wykupuje kontrolny pakiet akcji spółki. Fabryka Mebli z Jasienicy przejmuje inne istniejące spółki segmentu meblowego.

 

 


W ramach reorganizacji struktury Paged staje się głównym podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji i sprzedaży mebli na rynki mieszkaniowe oraz kontraktowe. Kieruje swoje produkty do klientów krajowych i zagranicznych. Opierając się na synergii meblarskiej tradycji i nowoczesnego zarządzania wzornictwem, Paged nieustannie rozbudowuje ofertę i zwiększa międzynarodowy zasięg.
Obecnie w skład Zarządu Spółki Paged Meble SA wchodzą:
Krzysztof Moraczewski,  Michał Kuryłło - Członkowie Zarządu