Michael Thonet i krzesło nr 14. Początki przemysłu mebli giętych związane są z nazwiskiem Michała Thoneta, niemieckiego stolarza z Nadrenii, który na początku XIX wieku rozpoczął doświadczenia nad sposobami gięcia drewna bukowego. Dzięki oddziaływaniu gorącej pary wodnej na drewno, poszczególne elementy mebli poddawał gięciu. Odkrył, że po wysuszeniu w formie (wzorniku) poszczególne elementy otrzymują na stałe żądany kształt, uzyskując jednocześnie zwiększoną wytrzymałość w porównaniu do mebli wykonywanych tradycyjnym sposobem.
W Jasienicy, leżącej na szlaku handlowym z Warszawy do Wiednia, powstaje niewielka fabryka. Jej właściciel Józef Hoffman jest równocześnie udziałowcem austriackiego koncernu meblowego Mundus. Wiedeński stolarz do produkcji mebli, głównie krzeseł, wykorzystuje technologię opracowaną przez Michaela Thoneta.
Fabrykę w Jasienicy oraz firmę Thoneta łączy wspólny bieg historii. Akcje rodzinnej firmy Thoneta kupuje Mundus – ówczesny konkurent słynnego technologa. Od tego czasu jasienickie meble sprzedawane są pod znakiem Thonet-Mundus.
Historia marki Paged sięga 1931 roku, kiedy to na wniosek Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych kierowanej przez Adama Loreta, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów powołał do życia Polską Agencją Eksportu Drewna (spółka z ograniczoną poręką) oraz podjął decyzję o jej udziale w budowie portu w Gdyni, a dokładnie jego części – portu drzewnego. Dzieje Pagedu to ciąg nieustannych zmian. Już w rok po powstaniu, w 1932r., nazwa agencji została zmieniona po raz pierwszy – na „Paged – Polska Agencja Eksportu Drewna spółka z ograniczoną poręką”. Lata powojenne to zarówno czas odbudowy, przekształceń jak i konsolidacji przez ówczesny Paged innych central eksportowych w Polsce…
Fabryka dość szybko wznawia produkcję po II wojnie światowej. Zostaje podporządkowywana różnym przedsiębiorstwom i wreszcie po przejęciu zakładów drzewnych i meblowych w Buczkowicach, Jaworzu i Rajczy usamodzielnia się jako Bielskie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Następnie jej nazwa zostaje zmieniona na Fabrykę Mebli Giętych w Jasienicy. Po wojnie historia fabryki ściśle zaczyna się łączyć z PAGED-em, Państwową Agencją Drzewną – przedsiębiorstwem zajmującym się eksportem drewna, utworzonym jeszcze w 1931 roku przy Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych.
W Fabryce Mebli Giętych zaczyna pracę architekt Marian Sigmund, założyciel przedwojennej Spółdzielni Artystycznej Ład. W Jasienicy jest odpowiedzialny za opracowywanie nowych modeli krzeseł i foteli przeznaczonych na eksport. Tworzy kilkadziesiąt projektów, a wśród nich krzesło oznaczone symbolem A-5870, które wdrożone zostało do produkcji w 1958 roku. Wykonane było z giętego drewna bukowego i profilowanej sklejki. Połączenie dwóch kolorów oraz ścięte pochylone nogi stają się znakiem rozpoznawczym tego modelu. Projekty Sigmunda z dużym uznaniem odbierane są między innymi w Wielkiej Brytanii.
_
Więcej o Marianie Sigmundzie przeczytasz na naszym blogu tutaj.
W wyniku prywatyzacji firma zostaje przekształcona w Jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa oraz włączona do programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W 1997 Grupa Kapitałowa Paged SA, odkupuje udziały, jak również części akcji od pracowników firmy. W konsekwencji przejmuje kontrolny pakiet akcji, co pozwala na realizowanie wizji rozwoju przedsiębiorstwa.
W 2000 r. Paged Fabryki Mebli z Jasienicy (spółka należąca do Grupy Kapitałowej Paged) zostaje wytypowana na spółkę przejmującą inne istniejące spółki partnerskie segmentu meblowego i konsoliduje je w jeden podmiot. Będzie on prowadził działalność w zakresie produkcji mebli i ich sprzedaży.
W sierpniu 2005 nastąpiło połączenie Paged Fabryki Mebli Sp. z o.o. z Paged WEFEM SA. Efektem połączenia jest poszerzenie działalności o sferę produkcyjną w zakresie mebli do jadalni, salonu, sypialni i gabinetu. W tym samym roku powstaje również spółka Paged Kontrakt z siedzibą w Poznaniu, której działalność opiera się na kompleksowym wyposażaniu obiektów użyteczności publicznej (hotele, restauracje, puby).
Lipiec 2006 r. to ostatni etap łączenia spółek z segmentu meblowego Paged Fabryki Mebli Sp. z o.o. w Jasienicy z Paged Meble SA w Jasienicy oraz Paged – Rzeszowskie Fabryki Mebli SA z siedzibą w Sędziszowie Małopolskim. W efekcie powstaje jeden duży podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji mebli i ich sprzedaży. W sierpniu 2006 r. następuje zmiana nazwy Paged Fabryki Mebli Sp. z o.o. na Paged Meble Sp. z o.o. Natomiast w kwietniu 2007 r. ma miejsce przekształcenie Paged Meble Sp. z o.o. w spółkę akcyjną Paged Meble SA z siedzibą w Jasienicy.
Następuje przejęcie majątku Jarocińskiej Fabryki Mebli SA. Tym samym Paged Meble SA staje się właścicielem marki, wzorów oraz tradycji zakładu.
Zakup fabryki w Jarocinie jest kolejnym etapem reorganizacji w obrębie segmentu meblowego. Duży i nowoczesny zakład pozwala na scentralizowanie produkcji. W Jarocinie produkowane są meble skrzyniowe do jadalni, sypialni i salonu. Zakład posiada możliwość poszerzenia swojej oferty produktowej o meble gabinetowe i hotelowe.
Wrzesień 2007 – połączenie spółek Paged Kontrakt Sp. z o.o. z Meble Jarocin – Biura i Hotele Sp. z o.o. (spółka przejmująca). Oferta handlowa Paged Kontrakt (meble dla tak zwanego rynku kontraktowego: wyposażenie hoteli, restauracji, kawiarni, sal konferencyjnych itp.), będzie stanowiła uzupełnienie oferty spółki Meble Jarocin, która zajmuje się dystrybucją mebli hotelowych i gabinetowych z segmentu Premium.
Następuje intensywny rozwój oferty produktowej. Współpraca z Tomkiem Rygalikem owocuje powstaniem designerskich krzeseł, przeznaczonych zarówno do przestrzeni publicznych jak i domowych. Linia ma swoją premierę podczas targów Salone del Mobile w Mediolanie. Szybko też zyskuje popularność, gdyż projekty zdobywają nagrody oraz liczne wyróżnienia branżowe. Kontynuujemy wieloletnią współpracę z Jadwigą Husarską-Sobiną, tworzącą wielokrotnie nagradzane projekty. Do współpracy zostają zaproszeni także młodzi wyróżniający się projektanci, między innymi Nikodem Szpunar. W tym roku stawiamy na wzmocnienie takich segmentów produktów jak stoły i krzesła.
Poszerzamy jednocześnie ofertę o meble biurowe oraz krzesła na metalowych podstawach. Rynek nieustannie ewaluuje a rzeczywistość biznesowa staje się coraz bardziej dynamiczna, i tak w 2017 roku w związku z faktem, że odnotowano brak zadowalającego popytu na wysoko przetworzone meble skrzyniowe, zostaje zamknięty zakład produkcyjny w Jarocinie. Od tej pory jeszcze intensywniej rozwijamy produkcję krzeseł i stołów. Meble naszej marki mają swoją premierę na imprezach ściśle związanych z designem i promującym polskie wzornictwo takimi jak 4DesignDays oraz Warsaw Home. Rozpoczęte zostają przygotowania do otwarcia dużego salonu: „showroomu” meblowego na warszawskiej Pradze.
Showroom Paged
Oddajemy do Państwa dyspozycji nowy showroom Paged – klimatyczną przestrzeń, w której z dumą prezentujemy potencjał oferty biznesowej naszej firmy. W starych wnętrzach dawnej fabryki braci Borkowskich stworzyliśmy inspirujące miejsce do rozmów o meblach i projektach do hotelu, restauracji, czy biura.
Zapraszamy na wirtualny spacer tutaj!
Początek drugiej dekady XXI wieku to dla nas czas wyzwań – w czasie pandemii zmuszeni byliśmy zorganizować samodzielne targi w wirtualnej przestrzeni (można je cały czas odwiedzić: Embrace New Forms ’20), ale też okazja do wprowadzenia wielu nowości. Swoją premierę ma seria mebli ogrodowych Paged Garden, a na targach supersalone by Salone del Mobile.Milano prezentujemy jubileuszową serię mebli giętych NODO: modele A-1400 i B-1400, zaprojektowane przez Grzegorza Gancarczyka. Idea kreatywna, jaka stoi za ta rodziną, to współczesna interpretacja tradycyjnych technik produkcji, tj. wywodzący się jeszcze z XIX w. proces gięcia drewna bukowego pod wpływem pary wodnej i ciśnienia oraz wykorzystanie wyplatanych mat jako materiału wypełnienia siedzisk czy oparć.