Wartość zrównoważonej produkcji

Twoje decyzje mają znaczenie. W poprzednich artykułach pokazaliśmy, że nawet pojedyncze wybory konsumenckie są w stanie znacząco pomóc w realizacji celów środowiskowych. Ekologia jest jednak pojęciem wielowymiarowym; trudno więc w sklepie ocenić, który produkt jest bardziej lub mniej „eko”. O wiele prostsze jest oceniać konkretnych producentów pod kątem realizacji określonych zasad odpowiedzialnej produkcji. Dowiedz się w jaki sposób w Paged Meble pomagamy w ograniczeniu Twojego śladu węglowego!

Im niższy ślad węglowy produktu, tym lepiej. Czasem jednak ustalenie tej wartości dla konkretnego produktu może być trudne. Dotyczy to szczególnie wyrobów złożonych lub takich, które mają wiele wariantów wykonania. W takim wypadku warto przestawić się na myślenie o śladzie węglowym nie całego produktu, ale poszczególnych części lub materiałów, z których jest wykonany.

Materiał na sukces

Drewno jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów. Zarówno w formie przetworzonej, jak i pierwotnej, wiąże duże ilości CO2. Każdy hektar lasu pochłania w ciągu roku około 4-5 ton dwutlenku węgla. Najwięcej węgla drzewa pochłaniają w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Wraz ze starzeniem się drzewostanu i jego zbytnim zagęszczeniem zdolność wiązania CO2  zmniejsza się. Dlatego istotne jest odpowiedzialne gospodarowanie zasobami. Do osiągnięcia wieku rębnego czyli wieku, w którym drzewostan przeznaczany jest do wyrębu, drzewa potrzebują w zależności od gatunku i siedliska od kilkudziesięciu do nawet ponad stu lat. W tym czasie każdy hektar lasu może pochłonąć kilkaset ton CO2.

Dla śladu węglowego istotne jest również to, gdzie surowiec jest pozyskiwany, jak długą drogę do fabryki pokonuje i czy da się go wykorzystać ponownie. W przypadku drewna w naszych fabrykach, pochodzi ono zawsze z legalnych i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł, czego dowodem jest certyfikat FSC. Gwarantuje to, między innymi, że na miejsce każdego ściętego drzewa sadzona jest wystarczająca ilość młodych drzewek, by zrównoważyć stan ekosystemu. W ten sposób, źródła tego surowca są nieustannie odnawiane i uzupełniane. Staramy się także minimalizować użycie materiałów sztucznych (np. plastiku) lub takich, których wytworzenie jest dla środowiska mocno obciążające (stal).

Dobry produkt się nie starzeje

Produkcja każdego wyrobu jest w jakiś sposób obciążająca dla środowiska. Samo pozyskanie surowców, ich obróbka, opakowanie i transport – każda z tych operacji wiąże się z uszczupleniem zasobów planety i emisją gazów cieplarnianych. Temu zjawisku nie jesteśmy w stanie zapobiec, ale możemy skutecznie ograniczyć jego wpływ, przedłużając cykl życia produktu. Im wyższa jakość, tym później rodzi się potrzeba kupna nowego egzemplarza i odtworzenia cyklu wytwórczego. Dlatego stawiamy na sprawdzone, ponadczasowe rozwiązania, tak w kwestii estetyki, jak i funkcjonalności. Pozwala to klientom na znacznie rzadsze niż standardowo zmiany wystroju we wnętrzach swoich domów czy biur. Nasze meble z powodzeniem „przeżywają” okres udzielonej gwarancji. Znamy klientów czy pracowników, którzy cieszą się nimi od kilkudziesięciu lat, niekiedy przekazując je kolejnym pokoleniom. Specjalnie na potrzeby klientów instytucjonalnych stworzyliśmy odrębny dział oferty z produktami o podwyższonej wytrzymałości, tak by nawet w trakcie intensywnej eksploatacji mogły służyć naprawdę długo.

.

W kwestii designu, wyraźnie w Paged Meble rozróżniamy dwie główne kolekcje: nawiązującą do tradycji „Classic” oraz bardziej modernistyczną „Design”. To połączenie, w zestawieniu z wciąż odświeżaną ofertą tkanin obiciowych i dziesiątek możliwości barwienia drewna zapewnia łącznie setki tysięcy kombinacji, wśród których każdy miłośnik stylowych wnętrz z łatwością stworzy własną ponadczasową kompozycję, opierającą się zmianom chwilowych trendów.

Proste rozwiązania zawsze się sprawdzają

Na wielkość śladu węglowego produktu wpływają także części składowe, z których mebel został wykonany. Wytworzenie produktu z elementów modułowych wiąże się z niższym kosztem środowiskowym. Dlatego w Paged Meble uznaliśmy że optymalnym rozwiązaniem jest modułowa budowa produktów. Mimo bardzo szerokiej oferty, obejmującej kilkaset zróżnicowanych modeli mebli, część z nich współdzieli identyczne elementy konstrukcyjne – nogi, oparcia, siedziska, etc. Nie musimy zatem produkować setek części do każdego modelu z osobna. Pozwala to nam zachować zdolności operacyjne przy nawet niewielkim zapasie elementów konstrukcyjnych i sprawnie realizować zamówienia naszych klientów.

cute-travel-pinpoints-map

Na najlepszej drodze do ekologii

Transport jest jedną z niedocenianych, ale niezwykle istotnych składowych śladu węglowego. Starając się go zminimalizować, pracujemy aktywnie również w tym wymiarze. Drewno staramy się pozyskiwać tak bardzo „lokalnie”, jak to tylko możliwe. Jeśli z jakichś względów nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania na materiały u okolicznych dostawców, zawsze staramy się znaleźć alternatywę możliwie blisko – w dalszych regionach Polski, lub w sąsiadujących z Polską krajach. Dlatego nawet jeśli dostarczamy swoje produkty na inne kontynenty lub obrzeża Europy, droga od miejsca pozyskiwania wszystkich składowych elementów do miejsca przeznaczenia gotowego mebla jest znacznie krótsza niż standardowo.

Realizując transporty produktów, staramy się także łączyć dostawy, by minimalizować zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych. Nasze ciężarówki jeżdżą zawsze pełne i pokonują dokładnie zaplanowane trasy, co pomaga nam w dążeniu do neutralności środowiskowej.

Zielone od środka

Pewnych elementów produkcji nie widać na pierwszy rzut oka, ale wciąż pozostają ważnym komponentem śladu węglowego. Środki, których używamy w procesach produkcyjnych, takie jak kleje, lakiery i bejce, spełniają rygorystyczne normy środowiskowe. W związku z tym także proces ich utylizacji jest w pełni bezpieczny i nieuciążliwy.

Staramy się oszczędzać energię, potrzebną do produkcji mebli i funkcjonowania firmy. Stale monitorujemy poziom naszych wydatków energetycznych i staramy się go zmniejszać, wdrażając kolejne innowacyjne rozwiązania. Wyniki konsultujemy z organizacjami kontrolującymi. Monitorujemy także poziom emisji i jakość wytwarzanych w procesie produkcyjnym gazów. Między innymi z tego powodu zmieniliśmy stosowane wcześniej paliwo opałowe na bardziej neutralne środowiskowo.

Ekologiczne=transparentne

 

W kwestii minimalizowania śladu węglowego zrobiliśmy już wiele, ale sporo jeszcze przed nami. Istotne jest dla nas to, abyś mógł świadomie i odpowiedzialnie dokonywać swoich wyborów konsumenckich. Dla nas zawsze fundamentem działań ekologicznych była otwarta komunikacja z otoczeniem. Nie ukrywamy tego, co robimy i jak pracujemy, bo przez ponad 140 lat nasze procesy były wielokrotnie testowane i udoskonalane. Zależy nam na tym, by potencjalni klienci jak Ty, brali pod uwagę wszystkie aspekty zrównoważonej produkcji, wymienione wcześniej. By to stało się możliwe, karty innych producentów również muszą zostać odkryte. Zachęcamy Cię do tego, żebyś zadawał pytania o te zagadnienia innym producentom. Robiąc to, pomagasz nam wszystkim i dajesz firmom jasny sygnał, że to jest ważne i może pora coś zmienić. To Twój największy atut. Wykorzystaj go.